You are currently viewing Jakie korzyści daje rekuperacja?

Jakie korzyści daje rekuperacja?

  • Post published:20 czerwca 2023
  • Post category:Blog

O funkcjonalności i wygodzie eksploatacji budynku decyduje nie tylko jego projekt architektoniczny oraz użyte materiały czy aranżacja wnętrza, lecz również wykorzystana w nim nowoczesna infrastruktura. Wśród urządzeń, na które decyduje się coraz większa liczba właścicieli, znajdują się m.in. systemy inteligentnego budynku oraz urządzenia pomagające w oszczędzaniu energii. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują instalacje takie jak choćby solary, rekuperacja czy pompy ciepła. W Bielsku Podlaskim można je znaleźć w ofercie firmy Sankor. Przekonajmy się, czym jest rekuperacja i sprawdźmy, co ma ona do zaoferowania.

Czym jest rekuperacja i na czym polega?

Rekuperacja to system współpracujący z wentylacją mechaniczną, która jest odpowiedzialna za efektywną wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Będzie ona konieczna do pozbywania się przykrych zapachów, zanieczyszczeń oraz nadmiaru wilgoci. Ponieważ praca wentylacji wiąże się z wyprowadzaniem poza obiekt powietrza, które zostało już ogrzane i wprowadzenie w to miejsce świeżego, lecz zarazem chłodnego, oznacza to spore straty energii koniecznej do ponownego podniesienia temperatury. Montaż rekuperatora może znacznie ograniczyć marnotrawstwo, gdyż urządzenie tego rodzaju skutecznie odbiera ciepło z powietrza wywiewanego, a następnie przekazuje je za pośrednictwem odpowiedniego wymiennika do powietrza nawiewanego.

Co można zyskać, decydując się na montaż rekuperacji?

Założenie rekuperatora pozwala na zmniejszenie wydatków ponoszonych na dostarczanie energii cieplnej koniecznej do ogrzania budynku. Poza oszczędnością urządzenia tego rodzaju dają też możliwość dokładnego oczyszczania nawiewanego powietrza, co okazuje się niezwykle cenne zwłaszcza w przypadku alergii na pyłki roślin.