You are currently viewing Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

  • Post published:29 grudnia 2022
  • Post category:Blog

Ceny tradycyjnych nośników energii zachęcają do poszukiwania alternatyw dla klasycznych kotłów węglowych i pelletowych, a także kotłów spalających gaz. Rozwiązaniem, które jest oszczędne, a przy tym ekologiczne są pompy ciepła. W Ostrowi Mazowieckiej ich doborem i montażem zajmuje się firma Sankor. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie pracują urządzenia tego rodzaju i sprawdźmy, co przemawia za ich zainstalowaniem.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które nie wytwarzają energii cieplnej, a jedynie odbierają ją zależnie od swego rodzaju z gruntu lub powietrza. Dzięki wbudowanej sprężarce są w stanie zwiększyć temperaturę przepływającego przez wymiennik specjalnego czynnika, który ogrzewa się od otoczenia i następnie wykorzystać uzyskane ciepło do podgrzania wody krążącej w systemie centralnego ogrzewania. Ponieważ współdziałają one z ogrzewaniem płaszczyznowym np. typową podłogówką, są w stanie efektywnie pracować, podnosząc temperaturę wody w instalacji nawet zaledwie do 35°C. Największą popularnością cieszą się pompy powietrzne, które mają kompaktową budowę i nie wymagają dodatkowych nakładów na wykonanie wymiennika, co będzie nieodzowne przy pompach gruntowych, zachowujących jednak swą wydajność także przy dość silnych mrozach.

Co daje montaż pompy ciepła?

Założenie pompy ciepła pozwala na pozyskiwanie energii do ogrzewania budynku bez szkody dla środowiska. Urządzenia tego rodzaju nie emitują zanieczyszczeń powietrza ani nie wpływają negatywnie na klimat. Są też bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają żadnych dodatkowych aktywności poza ustawieniem pożądanej temperatury oraz okresowym zlecaniu przeglądu firmie zajmującej się ich serwisowaniem. Pracując w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, okażą się tanie w utrzymaniu.